
Pistachio spread with zero added sugar
Zero Sugar Added Pistachio Spread contains 40% pistachios and has no added sugar, ideal for those seeking a more balanced alternative to traditional spreads. Perfect for breakfast on bread, toast, or pancakes, it's also great for making desserts, tarts, and biscuits. Creamy and with an authentic flavor, it's the perfect choice for those seeking a light pistachio spread, rich in flavor and suitable for a healthy lifestyle.
A UNIQUE recipe

Rich in fruit pieces, allowing you to taste all the genuine goodness of sun-ripened Sicilian fruit
Ingredients
Pistachio (40%), isomalt, sunflower seed oil, skimmed MILK powder, vegetable oils and fats (high oleic sunflower, cocoa), emulsifier: sunflower lecithin. May contain other nuts: almonds, hazelnuts.

Same unique recipe, different sizes.

Nutritional Facts
| Average values for 100g | |
| Energy | 2286 kJ / 549 Kcal |
| Fats | 44,5 g |
| of which saturated | 5,1 g |
| Carbs | 36,5 g |
| of which sugars | 6 g |
| of which polyols | 0,6 g |
| Protein | 10,1 g |
| Salt | 0,1 g |
| Average values for 20g | |
| Energy | 457,2 kJ / 109,8 kcal |
| Fats | 8,9 g |
| of which saturated | 1,02 g |
| Carbs | 7,3 g |
| of which sugars | 1,2 g |
| of which polyols | 0,12 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 0,02 g |





