
Pistachio Spreadable Cream 45%
The 45% Pistachio Cream is a rich and velvety delight: pistachio, the star of the show, lends an intense and inviting flavor. Its smooth texture makes it perfect for spreading on bread and biscuits or savoring by the spoonful. Each bite releases an enveloping and irresistible aroma, for a unique experience capable of transforming every moment into pure pleasure.
A UNIQUE recipe

The ultimate expression of pleasure: with 45% pistachios, this cream is perfect for spooning into desserts. Let yourself be enveloped by the overwhelming flavor of pistachios.
Ingredients
PISTACHIOS (45%), sugar, sunflower seed oil, skimmed MILK powder, emulsifier: sunflower lecithin. May contain nuts: almonds, hazelnuts, cashews.

Same unique recipe, different sizes.

Nutritional Facts
| Average values for 100g | |
| Energy | 2401 kJ / 577 Kcal |
| Fats | 39,3 g |
| of which saturated | 5,2 g |
| Carbs | 42 g |
| of which sugars | 38,9 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 11,7 g |
| Salt | 0,1 g |
| Average values for 20g | |
| Energy | 480,2 kJ / 115,4 kcal |
| Fats | 7,86 g |
| of which saturated | 1,04 g |
| Carbs | 8,4 g |
| of which sugars | 7,78 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 2,34 g |
| Salt | 0,02 g |












