
Sicilian Red Orange I.G.P. Marmalade
The Sicilian Blood Orange "Arancia Rossa di Sicilia I.G.P. " is a unique and unmistakable fruit, grown on the slopes of Mount Etna, where the climate and soil lend it an intense and naturally sweet flavor. Rich in vitamin C, antioxidants, and natural pigments, this blood orange is perfect enjoyed fresh, in juices, salads, or desserts. A 100% Italian fruit, recognized by the PGI mark, it is synonymous with quality, traceability, and respect for Sicilian agricultural traditions. Choose the true [...]
A UNIQUE recipe

Each jar contains real Sicilian Blood Orange peel: an explosion of aroma, flavor, and authenticity that speaks the language of the Sicilian land.
Ingredients
Sugar, "Arancia Rossa di Sicilia PGI" with peel, gelling agent: fruit pectin, acidifier: citric acid.

Same unique recipe, different sizes.

Nutritional Facts
| Average values for 100g | |
| Energy | 944 kJ/ 222 Kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbs | 55 g |
| of which sugars | 55 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0 g |
| Average values for 20g | |
| Energy | 188,8 kJ / 44,4 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbs | 11 g |
| of which sugars | 11 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 0,1 g |
| Salt | 0 g |












