
Coffeedream – coffee spreadable cream
CoffeeDream is a velvety, delicious coffee cream that captures all the intensity and unique aroma of coffee. Its soft texture blends with a bold flavor, creating a fresh, refined, and irresistible dessert. Perfect for breakfast, after lunch, or as a sweet treat, CoffeeDream captivates with an explosion of pleasure with every spoonful. Ideal for those seeking a creamy, artisanal, and unforgettable coffee cream.
A UNIQUE recipe

Your break becomes irresistible with CoffeeDream coffee cream.
Ingredients
sugar, sunflower oil, skimmed MILK powder, coffee 5%, vegetable fat (palm), emulsifier: sunflower lecithin. May contain nuts: pistachios, almonds, hazelnuts, cashews.

Same unique recipe, different sizes.

Nutritional Facts
| Average values for 100g | |
| Energy | 2420 kJ / 581 Kcal |
| Fats | 38 g |
| of which saturated | 4 g |
| Carbs | 55 g |
| of which sugars | 45 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,1 g |
| Average values for 20g | |
| Energy | 484 kJ / 116,2 Kcal |
| Fats | 7,6 g |
| of which saturated | 0,8 g |
| Carbs | 11 g |
| of which sugars | 9 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,02 g |




