
Preparation of Sicilian Red Orange “Arancia Rossa di Sicilia I.G.P.” with Protein
The Sicilian Red Orange "Arancia Rossa di Sicilia I.G.P." Preparation enriched with collagen proteins offers a unique nutritional mix. By combining the authenticity of PGI red oranges with beneficial proteins, this low added sugar option promotes well-being. The aroma and distinctive flavor of Sicilian red oranges blend with the nutritional value of collagen proteins, offering a satisfying and nutritious taste experience. Ideal for those who want a healthy and delicious option, contributing to daily well-being in a pleasant and authentic [...]
A UNIQUE recipe

Sicilian Blood Orange "Arancia Rossa di Sicilia I.G.P." with Collagen Proteins, for an authentic and nutritious taste with little added sugar.
Ingredients
Sicilian Red Orange "Arancia Rossa di Sicilia I.G.P."with peel 60%, sugar, hydrolysed bovine collagen, acidifier: citric acid, gelling agent: fruit pectin

Same unique recipe, different sizes.

Nutritional Facts
| Average values for 100g | |
| Energy | 734 kJ / 173 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbs | 31,1 g |
| of which sugars | 26,3 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 11,5 g |
| Salt | 0 g |
| Average values for 20g | |
| Energy | 146,9kJ / 34,6kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbs | 6 g |
| of which sugars | 5,26 g |
| of which polyols | - |
| Protein | 2 g |
| Salt | 0 g |










